Projekta "Skolas soma" ietvaros kadeti skatās filmu "Janvāris"

Skolas soma logo

Kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Pulkveža O. Kalpaka profesionālās vidusskolas pirmā un otrā kursa kadeti skatījās Viestura Kairiša filmu "Janvāris".

Filma "Janvāris" vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija barikāžu laikā par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991.gada janvāra politiskajos notikumos. Filmas jaunie varoņi ir tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi viņus ierauj notikumu epicentrā un liek izdarīt izvēli. Pēc skolas beigšanas Jazis nevar izlemt, kā dzīvot tālāk. Draud iesaukšana Padomju armijā, veidojas pirmās nopietnās attiecības. 90.gadu sākuma bohēma, paaudzes protests. Latvijā tikmēr turpinās cīņa par valsts neatkarību, padomju milicijas speciālo uzdevumu vienības OMON draud apstādināt baltiešu brīvības cīņu, Rīgā sāk būvēt barikādes.

Pēc filmas noskatīšanās kadeti dalījās pārdomās par filmā redzēto. Pirmā kursa kadeti atzina, ka paaudzi atpakaļ, laiks nebija labākais, cilvēkiem klājās grūti, cilvēki redzēja briesmas, viņiem iestājās depresija, bēdas, motivāciju zudums, drūmu laika periods. "Mūsu paaudze šobrīd ir daudzveidīgāka, laiks ir mierīgāks, cilvēku pašsajūta ir kļuvusi labāka ka arī dzīves kvalitāte ir veselīgāka." Pirmā kursa kadeti iesaka filmu noskatīties arī citiem, jo filma maina domāšanu par attēloto tajā laiku un liek aizdomāties.

Savukārt, otrā kursa kadeti pēc filmas noskatīšanās atzina, ka filma sniedz iespēju mazliet ieskatīties viņu vecāku jaunības laikā, salīdzināt, kā tā atšķiras. "Filma nebija īsti pamācoša, vairāk pārdomu rosinoša. Kara bailes, dilemma par stāšanos armijā, neskaidrība un izmisums, tuvinieka zaudēšana, draudzība, mīlestība un vilšanās - visas šīs tēmas bija atspoguļotas filmā." Galvenās pārdomas, ko risināja filma jauniešiem - jānovērtē laiks kurā dzīvojam tagad un vairāk jārunā ar saviem vecākiem par viņu jaunību, jo viņu laiks bija ne tikai trauksmains un nedrošs, bet arī jautrs, interesants un košs.

Kadeti skatās filmu